presseticker

Skip to main content

Flere handler rettferdig

  Publisert: 16.11.2007 07:00 - av  Tale B. Jordbakke

Hos matvarehuset Ultra har salget av Fairtrade-merkede produkter økt med 70 prosent siden i fjor. Foto: Tormod Sandstø

Oslo: Produkter med Fairtrade-merket havner i handlekurven til stadig flere nordmenn, men fremdeles har to av fem liten kjennskap til de rettferdige varene i matbutikken.

Nye salgstall viser at samvittighetsfulle nordmenn for alvor har fått øynene opp for rettferdig handel i matbutikken. Matvarehuset Ultra kan nå fortelle at kjeden i løpet av det siste året har økt salget med over 70 prosent på Fairtrade-merkede produkter. Merkeordningen garanterer at produsentene får skikkelig betalt for sine produkter.

 

– Mye av økningen skyldes nok at vi har gjort en innsats for at disse produktene skal være synlige for våre kunder, i tillegg til at utvalget har blitt større og kanskje mer fristende. For oss er det kommersielt interessant å satse på rettferdige varer, sier markedssjef i Ultra, Alexander Gulbrandsen. Nylig mottok Ultra prisen for beste profilkjede på Fairtrade i 2007, og er i dag den kjeden som har størst sortiment og selger desidert mest Fairtrade per butikk.

 

Kvinner handler mest

En ny undersøkelse fra Fairtrade Max Havaalar Norge, som administrerer Fairtrade her til lands, viser at kjennskapen til konseptet Fairtrade har økt betraktelig det siste året, fra 40 til 60 prosent. Samtidig forteller disse tallene at hele to av fem nordmenn fremdeles ikke kjenner til merkevaren, til tross for at Fairtrade har eksistert i Norge om lag ti år.

 

– Vi er selvfølgelig veldig fornøyde med at enda flere har fått øynene opp for Fairtrade og ser hvor enkelt det er å bidra litt i hverdagen. Samtidig registrer vi også at kjedene i større grad gjør en innsats for å tilby og synliggjøre produktene, sier Ragnhild Hammer, daglig leder i Fairtrade Max Havelaar Norge.

 

Hun forteller at den typiske Fairtrade-handleren er en velutdannet kvinne, men at varegruppene i økende grad blir plukket opp av unge mennesker.

 

– Det er kanskje fremdeles kvinner som gjør en stor del av de daglige innkjøpene, og derfor utgjør den største handlegruppen. I tillegg er vi svært fornøyde med at de yngre forbrukerne stadig oftere velger Fairtrade, sier Hammer.

 

Kaffe, sukker og juice

Gjennomsnittlig handler norske husholdninger i snitt mat for om lag 39 000 kroner i året, viser tall fra Statistisk sentralbyrå. Gulbrandsen i Ultra forteller at det i dag er kaffe, sukker og juice som er de mest populære Fairtrade-merkede produktene, men at matvarehuset ønsker å tilby Fairtrade-merkede produkter i alle varegrupper hvor det er naturlig.

 

– De siste årene har utvalget økt kraftig, og nå finnes det for eksempel mange typer Fairtrade-merket kaffe å velge mellom. I tillegg får stadig flere produktgrupper et Fairtrade-alternativ, sier Gulbrandsen.

(Pressenytt)

 

Kontaktperson:

* Profilhuset Meny-Ultra, informasjonskonsulent Marianne Øiahals, tlf. 21 61 20 00, mobil 92 83 80 11.

 

Dette er Fairtrade:

* Fairtrade er en merkeordning for en garantert god handel mellom småprodusenter i u-land og forbrukere i Norge. Fairtrade Max Havelaar Norge er tilknyttet et stort internasjonalt nettverk gjennom medlemskap i den internasjonale Fairtrade-organisasjonen FLO (Fairtrade Labelling Organizations International).

* I 1997 kom den første Fairtrade-merkede kaffen på det norske markedet, og nå finnes blant annet te, bananer, appelsinjuice, roser, sukker, vin og sjokolade som er Fairtrade-merket.

* I dag selges varer med Fairtrades garantimerke i alle dagligvarekjeder.

(Kilde: www.maxhavelaar.no)

Følgende bilder er knyttet til denne artikkelen:
Bilde - vedlegg til sak fairtrade_web.JPG 242,73 kB (400x600)

Denne saken er skrevet av Pressenytt for Meny&Ultra, og kan brukes fritt. Pressenytt har redaksjonelt ansvar for innholdet i artikkelen.
Publisert: 16.11.2007 07:00
Teknisk løsning ZEVS AS