presseticker

Skip to main content

Fårikålfest i Akershus

  Publisert: 23.09.2009 07:00 - av  Maren Bækkelund Ellingsen

Fårikål er blant de enkleste middagene du kan lage, ifølge Opplysningskontoret for kjøtt. Foto: Astrid Hals/Matprat.no

Oslo: Torsdag 24. september er det fårikålens egen festdag. Vår nasjonalrett feires på moderne vis på nettsamfunnene Twitter og Facebook, mens det feires på mer tradisjonelt vis i Akershus.

– Det er bare rett og rimelig at en nasjonalrett har sin egen festdag. Det foregår en mengde arrangementer rundt omkring i landet på denne dagen, og i Akershus serveres det fårikål på en rekke spisesteder i anledning dagen, sier informasjonsleder i Opplysningskontoret for kjøtt (OFK), Oda Christensen.

Det var Nitimens lyttere som på 1970-tallet kåret fårikål til Norges nasjonalrett, og i 1997 utropte Opplysningskontoret for kjøtt den siste torsdagen i september til fårikålens offisielle festdag.

 

Elever lærer elever

Torsdag inviterer elever på Vestby videregårende skole til fårikålfest. De inviterte er ungdomsskoleklasser fra området.
Det er Kokkenes Mesterlaug som står bak initiativet til fårikålfesten.

– Dette er en populær dag blant elevene. De som ikke allerede er glade i fårikål, blir det som regel når de får lov til å være med å lage den selv, sier oldermann i Kokkenes Mesterlaug, Jørn Olsen.

 

I tillegg til måltidet vil elevene også få med seg en god porsjon kunnskap om den tradisjonsrike norske retten. – Her er det elever som står for læring til elever, denne dagen er det de unge som står både foran og bak grytene, sier oldermannen.

 

Enkel festmat

Nytt av året er den digitale feiringen på Facebook og Twitter. Disse nettsamfunnene gjør at trofaste fårikåltilhengere kan møtes uavhengig av fysisk avstand. Det er grasrotbevegelsen Fårikålens Venner som står bak det digitale initiativet.

 

Christensen håper likevel at mange fortsatt samles til fårikålfest rundt middagsbordet, fremfor foran dataskjermen. – Fårikålens festdag er en fin anledning til å samle familie og venner til hverdagsfest. Det er ikke uten grunn at retten er populær. Bedre, rimeligere og enklere festmat skal du lete lenge etter, sier Christensen.

 

Internasjonal feiring

Fårikålens festdag feires flere steder enn på internett og rundt middagsbord i Norge. På samme måte som 17. mai feires utenfor landets grenser, er også morgendagens festdag en god anledning for emigrerte nordmenn og andre fårikåltilhengere verden over til å feire med fårikålmiddag.

 

– I morgen serveres det fårikål på flere av oljeplattformene i Nordsjøen, forteller fårikålansvarlig i OFK, Margot Loe. Hun er sikker på at Norges nasjonalrett putrer på komfyrer andre steder i verden også. – I fjor høst ble festdagen feiret på den norske ambassaden i Jordan. Og det ble servert fårikål i sjømannskirkene i Etiopia, Spania og Belgia. Så festdagen kan feires enten du befinner deg her eller der, sier Loe.

(Pressenytt)

 

Kontaktperson:

* Opplysningskontoret for kjøtt, informasjonsleder Oda Christensen, mobil 93 65 25 22.
* Kokkenes Mesterlaug, oldermann Jørn Olsen, mobil 90 70 11 83.

 

Slik lager du fårikål til 4 personer:

Ingredienser:

1,5 kg fårikålkjøtt

1,5 kg hodekål

2 ts salt

4 ts hel pepper

Cirka 3 dl vann

 

Slik gjør du:

Del hodekålen i båter.

Legg kjøtt og kål lagvis i en gryte. Strø salt og pepper mellom lagene. Pepperkornene kan også legges i en spesiell pepperholder.

Hell på kokende vann. Kok opp og la fårikålen trekke over svak varme til kjøttet er mørt (når kjøttet er mørt løsner det fra benet), cirka 2 timer.

Fårikålen serveres rykende varm på varme tallerkener. Noen liker å jevne fårikålen. Strø da litt hvetemel (1-2 ss) mellom lagene.

 

Her feires fårikål i Akershus:

Restaurant Fryd

Scandic Asker

Westerngecco Shlumberger ,Wilberg A

Vestby videregående skole

 

Mer informasjon om fårikål, og om hvor retten serveres i Akershus, finnes på www.farikal.no.

 

Følg Fårikålens Venner på Twitter: http://twitter.com/FarikalVenn

Følg Fåriålens Venner på Facebook: http://www.facebook.com/home.php#/group.php?gid=4206373467&ref=mf

Følgende bilder er knyttet til denne artikkelen:
Bilde - vedlegg til sak fårikål skjema.jpg 807,73 kB (1916x3356)

Denne saken er skrevet av Pressenytt for Opplysningskontoret for egg og kjøtt, og kan brukes fritt. Pressenytt har redaksjonelt ansvar for innholdet i artikkelen.
Publisert: 23.09.2009 07:00
Teknisk løsning ZEVS AS