presseticker

Skip to main content

12 Oslo-lag sultne på seier i grill-NM

  Publisert: 02.06.2008 07:00 - av  Tale B. Jordbakke

Førstkommende lørdag trilles griller fra hele landet til Aker Brygge for å være med i den hete kampen om de gylne grillklypene i norgesmesterskapet i grilling. Foto: Pressenytt

Oslo: Det spares ikke på kullet når norgesmesterskapet i grilling går av stabelen på Aker Brygge lørdag 7. juni. Fra hovedstaden stiller hele 12 lag ved grillene.

Det årlige norgesmesterskapet i grilling har med tiden blitt en folkefest av de sjeldne. Og det ser ikke ut til at årets arrangement vil bli noe dårligere. Førstkommende lørdag trilles griller fra hele landet til Aker Brygge for å være med i den hete kampen om de gylne grillklypene.

 

– I år er det rett og slett helt fullt. Vi har 32 påmeldte lag, og har ikke plass til flere. Med deltagere, dommere og et sultent publikum kommer vi til å fylle Aker Brygge helt til randen, sier en entusiastisk arrangør, Bjørn Tore Teigen fra Opplysningskontoret for kjøtt.

 

Går for grillgull

Lærerne fra Elvebakken videregående skole, som utgjør laget ”Lille Fiol Blanda Grill Team”, bretter opp ermene og stiller til kamp mot mer erfarne Oslo-lag som ”Team Manglerud” og fjorårets andreplassvinnere ”Rått Kjøtt Parti”. – Vi har ingen matfaglig bakgrunn, men vi har evnen til å tenke utradisjonelt, sier lagleder Stein Pettersen-Ervik på ”Lille Fiol Blanda Grill”.

 

Han forteller at laget ikke har hatt tid til å trene sammen enda, men at strategien likevel er klar. – Vi kommer til å presentere kortreist norsk mat, som kombineres på uventede måter. Dette handler om uvante konstellasjoner, der totalen blir større enn enkeltelementene, sier Pettersen-Ervik.

 

Dette er første gang laget deltar i grill-NM, og laglederen tror strategien deres er et sjansespill. – Enten er det topp eller fullstendig flopp, sier Pettersen-Ervik, som bekrefter at laget stiller til NM uansett om lærerne blir tatt ut i streik eller ei.

 

Øver vinteren gjennom

Til start i mesterskapet stiller amatører side om side med grillere fra matbransjen.

 

– Oppmerksomheten rundt NM har blitt så stor at deltakere begynner å mase om påmelding mange måneder i forveien – og vi hører om lag som øver vinteren igjennom. Men det aller morsomste er at vi har deltakere innenfor alt fra bilmekanikere og reklamefolk, til folk som jobber med kjøtt til daglig. Men det at man er i matbransjen betyr nødvendigvis ikke at man kan grille. Akkurat som man ikke automatisk er god til å kjøre Formel 1 selv om man er bilmekaniker, sier Teigen.

 

Han legger til at også i år vil det bli massevis av smaksprøver til publikum, samt grillkurs med tips og triks for hobbygrillere.

 

Får egen burger på McDonald’s

Som vanlig står slaget om de gylne grillklypene i fire hete klasser. Årets klasser er Grilltallerken, Spareribs, ”Secret basket” og Beste Burger, og dessuten er det en tilleggsklasse for beste grillsaus. Teigen forteller at vinnerne i to av klassene kan vente seg en premie utenom det vanlige.

 

– Det laget som stikker av med seieren i klassen Beste Burger får vist fram sine grillferdigheter overfor hele det norske folk. Det er nemlig inngått avtale med McDonald’s om at den beste hamburgeren fra konkurransen skal lages og selges på alle restauranter i Norge til høsten. Så dette er en klasse jeg tror mange ville likt å vinne, sier Teigen.

 

Og det er ikke bare burgervinnerne som blir eksponert for det ganske land. Vinnerne av grillsauskonkurransen vil nemlig pryde coveret på cd-en ”Grillsommer 2008”, som gis ut av Universal Music. Og de lagene som ikke får til det helt store over glørne i år, vil likevel få muligheten til å hente heder og ære:

 

– I likhet med i fjor, vil Aker Brygge dele ut en egen pris til det triveligste og ryddigste laget. Så her bør jo alle ha en sjanse, selv om det skulle skorte på grillferdigheter, mener Teigen.

(Pressenytt)

 

Kontaktpersoner:

* Lille Fiol Blanda Grill Team, Stein Pettersen-Ervik, mobil 40 87 98 76

* Flintstekens Apostler, Thomas Tangen, mobil 93 05 35 55

* Team Manglerud, Jan Arne Moen, mobil 94 82 88 73

* Team Carl Evensen, Kristin Tøsse Løvseth, mobil 99 57 12 36

* Barbeque Chiquitas, Jan Ivar Nykvist, mobil 97 09 47 51

* Rått Kjøtt Parti, Sølve Huse, mobil 99 71 84 59

* BarbieQ Girls, Lene Lindland, mobil 41 04 40 60

* Burning of fire, Ryen grillteam, Johnny Krosby, mobil 99 42 60 60

* Haralds mestre, Niels Høegh, mobil 90 78 84 22

* Matelskere, Kari Anne Sellevoll, mobil 98 23 54 00

* Ville Gilde Jenter, Kari-Anne Haugerud, mobil 91 34 83 17

* Edge easy Riders, Atle Torp, mobil 90 69 94 06

* Opplysningskontoret for kjøtt, fagkonsulent Bjørn Tore Teigen, tlf: 22 09 25 52, mobil 91 51 95 52

* Opplysningskontoret for kjøtt, informasjonsleder Oda Christensen, mobil 93 65 25 22.

 

FAKTABOKS

Disse 12 Oslo-lagene deltar i Grill-NM lørdag 7. juni:

* Lille Fiol Blanda Grill Team

* Flintstekens Apostler

* Team Manglerud

* Team Carl Evensen

* Barbeque Chiquitas

* Rått Kjøtt Parti

* BarbieQ Girls

* Burning of fire, Ryen grillteam

* Haralds mestre

* Matelskere

* Ville Gilde Jenter

* Edge easy Riders

Følgende bilder er knyttet til denne artikkelen:
Bilde - vedlegg til sak grillbilde 1.jpg 851,40 kB (1063x856)

Denne saken er skrevet av Pressenytt for Opplysningskontoret for egg og kjøtt, og kan brukes fritt. Pressenytt har redaksjonelt ansvar for innholdet i artikkelen.
Publisert: 02.06.2008 07:00
Teknisk løsning ZEVS AS