Dal, Frogner og Fetsund får besøk av påskeaksjon – Slik unngår du køen
BERGER PÅSKEN. Påskeaksjonen er et sikkert vårtegn på Circle K E6 Berger. Her er NAFs veipatrulje avbildet ved en tidligere aksjon. Foto: Privat
– Her stopper det mange i forbindelse med påskeutfarten: Alt fra barnefamilier til ungdomsgjenger som skal til Trysil, Hafjell og Kvitfjell. De fleste setter pris på aksjonen vår, og mange slår gjerne til på både gratis påfyll med spylervæske og en hyggelig prat om trafikksikkerhet, sier stasjonssjef Steinar Kittilsen ved Circle K E6 Berger.
Fra torsdag denne uken vil frivillige fra NAF være til stede ved 53 Circle K-stasjoner over hele landet. Her kan bilister som svinger innom få råd om alt fra pakking av bilen til trygg kjøring.
I Akershus blir det påskeaksjon på Circle K E6 Berger i Frogner og på Circle K E6 Dal fredag 27. mars kl. 14-18. Her er det NAF avd. Romerike som stiller opp.
Lørdag 28. mars kl. 10-15 tar NAFs lokallag imot påskebilister på Circle K Fetsund.
Unngå ettermiddagsrushet
Vil du unngå kø og stress, er det én tid på dagen du bør styre unna dersom du skal kjøre mot fjell og feriesteder i påsken: Ettermiddagen.
– Vi opplever at en kort prat kan gjøre mye. Mange blir mer bevisste på egne valg bak rattet, og det kan bidra til å redusere risikoen i trafikken, sier Kjetil Svenheim, partneransvarlig i Circle K.
Påsketrafikken er tett, og NAF råder alle påskebilister til å unngå de travleste utreisetidspunktene.
– De største køene oppstår ofte i et ganske konsentrert tidsrom, gjerne mellom klokken 12 og 16 på de mest travle dagene. Ved å planlegge litt annerledes og reise utenfor disse tidene, kan du unngå både bilkø og mye frustrasjon, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Stress og dårlig tid gir farlige situasjoner
Ifølge NAF er det ikke bare trafikkmengden som skaper utfordringer, men også hvordan vi oppfører oss bak rattet.
– Når mange skal av gårde samtidig, blir det fort stress. Det påvirker både oppmerksomhet og dømmekraft. Vi anbefaler alle å planlegge godt, ta pauser og justere farten etter forholdene, sier Handagard.
Circle K merker tydelig trykket på stasjonene når utfarten starter.
– Det er høy aktivitet på stasjonene våre disse dagene, og mange stopper for en pause eller for å gjøre de siste forberedelsene. Det viktigste er ikke å komme raskest mulig fram, men å komme fram i god behold, sier Svenheim.
Lader mer når kulda slipper
I takt med at stadig flere kjører elbil, har også ladestasjonene blitt en del av påsketrafikken. Statistikk fra Circle K viser at flere lader opp til mer enn 80 prosent når det blir varmere i været samt i feriene.
– Når vinterkulda er på hell, går ladingen raskere. Dermed slipper folk å stå så lenge ved laderne. Noen trenger uansett fulladet batteri for å komme frem dit de skal, men for andre er det et godt tips å følge med på batteriet og avslutte når det er rundt 80 prosent ladet, sier Svenheim.
Etter 80 prosent går ladingen nemlig tregere, uansett vær og temperatur. På travle utfartsdager betyr dette lengre ventetid både for deg og de som venter på å få lade
– Lad bare det du trenger for å komme dit du skal. Da kommer både du og andre raskere frem, oppfordrer Svenheim.
(Pressenytt)
Bildetekster:
BERGER PÅSKEN. Påskeaksjonen er et sikkert vårtegn på Circle K E6 Berger. Her er NAFs veipatrulje avbildet ved en tidligere aksjon. Foto: Privat
AKSJONSKLARE. NAF-maskoten Naffen poserer sammen med Kjetil Svenheim i Circle K og Ingunn Handagard i NAF. Foto: Terje Borud
LANDSDEKKENDE. Denne uken går Circle K og NAF sammen om en landsdekkende aksjon for å hjelpe bilister med å senke skuldrene, ta pauser og kjøre tryggere. Foto: Terje Borud
GIR RÅD. – Det viktigste er å komme fram i god behold, ikke raskest mulig, sier Kjetil Svenheim i Circle K. Foto: Terje Borud
Kontaktpersoner:
* Circle K E6 Berger, Steinar Kittilsen, mobil 95 12 04 71
* Circle K E6 Dal, Silje Marita Skedsmo, mobil 45 11 60 25
* Circle K Fetsund, Anne Mette Utsigt, mobil 99 12 54 99
* NAF, pressesjef Ingunn Handagard, mobil 92 06 65 05
* Circle K Norge, partneransvarlig Kjetil Svenheim, mobil 93 45 29 56
* Circle K Norge, leder for kommunikasjon og bærekraft Kjetil Foyn, mobil 93 25 11 99
* Start reisen uthvilt
* Reis tidlig på morgenen eller etter middagstid
* Planlegg pauser underveis
* Pakk bilen riktig og sikre lasten
* Tilpass farten etter føre og forhold
* Unngå distraksjoner bak rattet
Berger - NAFs veipatrulje.jpg 2,65 MB (3024x4032)
1hovedbilde Kjetil og Ingunn 20250228-TBF_7728 foto Terje Borud.jpg 2,26 MB (5000x3617)
2bil og stasjon 20250228-TBF_8411 foto Terje Borud.jpg 1,87 MB (5000x3333)
2Kjetil Svenheim 20250228-TBF_8184 foto Terje Borud.jpg 1,94 MB (4000x5000)