Kevin fra Larvik er Vestfolds kaffekonge
– Hemmeligheten er å ikke bare servere god kaffe, men å få folk til å føle seg hjemme. Stasjonen har god beliggenhet, og vi har både lokale kunder, arbeidsfolk og hyttefolk innom, sier Kevin Fröding, som leder stasjonen Circle K E18 Larvik.
Stasjonen hans har i løpet av året kvernet og traktet nesten fire tonn kaffe, noe som gjør Fröding til fylkets uoffisielle kaffekonge – i alle fall i Circle K-sammenheng.
– Den æren deler jeg i så fall med alle som jobber på stasjonen vår. De står på for å holde maskiner og traktere i stand og i gang. Vi har fylt om lag 220 000 kaffekopper i år, og det er i høyeste grad en laginnsats, sier han.
Latte på topp
Stasjonssjefen forteller at kaffe latte har vært den mest populære drikken i år.
– Jevnt over går det mest latte, og dette er også min personlige favoritt. Mange søter den med sirup – særlig med karamell- og sjokoladesmak. Ellers går det også mye svart kaffe, både fra trakterne og kaffemaskinen, sier Fröding.
Larvik er ikke det eneste stedet i Vestfold der kaffen flyter fritt både sent og tidlig. Circle K E18 Grelland har traktet og kvernet seg igjennom 3882 kilo kaffe i 2025, og kommer med det på andreplass i fylket.
Deretter finner vi Circle K E18 Horten med 3798 kilo, Circle K Tønsberg med 1932 kilo og Circle K Sem med 1578 kilo kaffe i løpet av året.
50 000 daglige kaffekopper
Totalt 18,1 millioner kaffekopper er blitt fylt på Circle Ks om lag 250 betjente stasjoner i Norge i 2025. Det tilsvarer nesten 50 000 kopper hver eneste dag.
– Kaffe er en del av reisen for tusenvis av nordmenn hver eneste dag. Folk svinger innom for å fylle koppen tidlig om morgenen, mellom møter og avtaler, på vei hjem fra jobb – og til og fra hytta, sier Jeanette Amara, kategoriansvarlig for kaffe og innsikt i Circle K Norge.
Mange med årgangskopp
Selv om Circle K også selger kaffe og andre varme drikker i engangskopper, er på selskapets kaffeavtale at de store volumene er. Nesten tre av fire fyllinger skjer i «Koppen».
– Vi har hatt kaffeavtalen «Koppen» siden 2003. Avtalen gir ubegrensede påfyll gjennom hele året. Mange er innom oss både fire og fem ganger om dagen for å fylle opp koppen sin, sier Jeanette Amara.
Hun er fornøyd med at stadig flere velger å gjenbruke koppene sine fremfor å hente ut en ny hver gang avtalen fornyes. Hver tredje kaffeavtalekopp som ble brukt i 2025 var en årgangskopp.
– Vi ser at flere kjøper avtalen, men beholder koppen. Det gir mindre avfall og utslipp, noe som er svært positivt. Samtidig vet jeg at det er en del som virkelig samler på disse koppene, og som har 10-15 årganger stående på kontoret eller i kjøkkenskapet hjemme, forteller Amara.
(Pressenytt)
Bildetekster:
POPULÆRE BØNNER. På landsbasis bruker Circle K 240 tonn kaffe i løpet av året. Foto: Terje Borud
RETT I KVERNA. Avdyl Krasniqi, nestleder på Circle K Furuset, viser hvordan kaffekverna fungerer. Foto: Terje Borud
KAFFEAVTALE. Denne koppen trekker kaffetørste kunder til Circle Ks stasjoner over hele landet. På bildet Jeanette Amara, Kristian Bertelsen og Avdyl Krasniqi fra Circle K. Foto: Terje Borud
Kontaktpersoner:
* Circle K E18 Larvik, stasjonsleder Kevin Fröding, mobil 90 56 14 45
* Circle K Norge, leder for kommunikasjon og bærekraft Kjetil Foyn, mobil 93 25 11 99
Kaffe langs veien:
Kaffeland Norge: Litt under 7 av 10 voksne nordmenn drikker kaffe daglig.
På farten: En stor andel av kaffedrikkingen foregår ikke hjemme eller på jobb, men under reise – i bil, på buss, tog eller mellom ærender.
Koppen: En kaffeavtale der kunder kan fylle ubegrenset med kaffe og varme drikker i en egen kopp. Kom først som «Frokostklubb-koppen» hos Statoil i 2003, senere kjent som «Statoilkoppen», og i dag «Koppen».
Bruken: Koppen ble fylt mer enn 15 millioner ganger i 2025, og har blitt et fast innslag i norsk hverdagslogistikk – særlig blant pendlere og langkjørere.
Gjenbruk: Stadig flere kunder kjøper selve kaffeavtalen og bruker kopper fra tidligere år. I 2025 lå andelen gjenbruk på 35 prosent.
(Kilde: Circle K, Norsk Kaffeinformasjon - kaffe.no)
Disse Circle K-stasjonene er størst på kaffe i Vestfold:
1. Circle K E18 Larvik
2. Circle K E18 Grelland
3. Circle K E18 Horten
4. Circle K Tønsberg
5. Circle K Sem
6. Circle K Haukerød
7. Circle K Torstrand
8. Circle K Revetal
9. Circle K Stokke
10. Circle K Søeberg
1 kaffebønner hånd - foto Terje Borud.jpg 5,09 MB (3477x4500)
1 Avdyl Krasniqi - Circle K Furuset - kaffebønner - foto Terje Borud.jpg 1,26 MB (3638x2531)
1 Jeanette Amara - Kristian Bertelsen - Avdyl Krasniqi - foto Terje Borud.jpg 5,93 MB (4500x2824)