Har reddet én million måltider i Norge

REDDER MAT. Munawar Sultan Kiani, daglig leder ved Circle K Bjerke, og Mari Singstad, prosjektleder for Too Good To Go-samarbeidet i Circle K Norge, viser fram en forundringspose. Foto: Terje Borud
Forundringspose nummer én million ble reddet ved Circle K Økern i Oslo denne uken. Ifølge beregninger fra Too Good To Go har innsatsen reddet 1000 tonn mat fra å havne i søpla. Dermed har selskapet unngått unødvendig utslipp tilsvarende 2700 tonn CO2e-ekvivalenter.
Denne mengden utslipp tilsvarer å dyrke nesten 6000 tonn poteter – eller ta 7000 flyreiser mellom Oslo og London.
En av de første
– Én million reddede forundringsposer er en stor milepæl, forteller Ken Vanhoegaerden, daglig leder i Too Good To Go Norge og legger til;
– Den første forundringsposen fra Circle K ble reddet i 2017, noe som plasserer dem blant de første større bedriftene på appen. Siden den gang har de gjort en enorm innsats for å fortsette å redusere matsvinnet sitt.
I Norge kastes det hvert år mer enn 450 000 tonn spiselig mat, ifølge Matvett. Det tilsvarer 85 kilo per innbygger. Om lag halvparten skjer i husholdningene, mens én prosent av matsvinnet stammer fra kiosker og bensinstasjoner.
– Hver dag serverer vi mer enn 40 000 måltider ved våre stasjoner i Norge. Matsvinn er en nasjonal og global utfordring, og selv om vi står for en mindre del av det totale matsvinnet, er det viktig for oss å bidra til å redusere det mest mulig. Samarbeidet med Too Good To Go har gjort oss enda mer skjerpet, sier Mari Singstad, leder for samarbeidet med Too Good To Go i Circle K Norge.
Stavanger på topp
Circle K Forus i Stavanger er stasjonen som til nå har reddet flest forundringsposer: 16 028. Stasjonsleder Torbjørn Michaelsen forteller at gode rutiner er avgjørende.
– Vi har en plan for alt vi lager, og følger nøye med på datoene. Når maten nærmer seg fristen, legges den ut i Too Good To Go-appen. Vi er nøye med kvalitet, og bare mat som holder en god standard havner i posen, sier han.
Circle K var tidlig ute med å teste Too Good To Go i Norge, i 2017. Siden den gang har samarbeidet blitt rullet ut i andre land i Circle K-systemet. Til sammen har selskapet nå reddet mer enn 2,5 millioner forundringsposer globalt gjennom partnerskapet.
(Pressenytt)
Bildetekster:
REDDER MAT. Munawar Sultan Kiani, daglig leder ved Circle K Bjerke, og Mari Singstad, prosjektleder for Too Good To Go-samarbeidet i Circle K Norge, viser fram en forundringspose. Foto: Terje Borud
EN MILLION. Circle K har nå reddet én million porsjoner med overskuddsmat fra sine stasjoner i Norge. Foto: Terje Borud
Kontaktpersoner:
* Circle K Norge, leder for kommunikasjon og bærekraft Kjetil Foyn, mobil 93 25 11 99
* Too Good To Go, pressesjef Linda Almstedt, presse@toogoodtogo.no
2700 tonn CO2-ekvivalenter tilsvarer blant annet å:
* Lade en smarttelefon 588 788 011 ganger
* Produsere 15 561 960 kilo bananer
* Ha på en stekeovn i 3 395 372 timer
* Dyrke 5 869 565 kilo poteter
(Kilde: Mérieux Nutrisciences | Blonk, 2024)
Disse Circle K-stasjonene har reddet mest mat i Norge:
Circle K Forus, 16 028 måltider
Circle K Ålgård, 14 658 måltider
Circle K Sævelandsvik, 14 523 måltider
Circle K Rundtom, 13 446 måltider
Circle K Volda, 13 116 måltider
Circle K Grubhei, 12 932 måltider
Circle K Klepp, 12 231 måltider
Circle K Leirvik, 12 053 måltider
Circle K Kvala, 11 836 måltider
Circle K Alvim, 11 571 måltider
(Kilde: Too Good To Go)




