presseticker

Skip to main content

Han er Vest-Agders kaffekonge

  Publisert: 10.12.2025 07:00 - av  Henning Poulsen

POPULÆRE BØNNER. På landsbasis bruker Circle K 240 tonn kaffe i løpet av året. Foto: Terje Borud

RETT I KVERNA. Avdyl Krasniqi, nestleder på Circle K Furuset, viser hvordan kaffekverna fungerer. Foto: Terje Borud

KAFFEAVTALE. Denne koppen trekker kaffetørste kunder til Circle Ks stasjoner over hele landet. På bildet Jeanette Amara, Kristian Bertelsen og Avdyl Krasniqi fra Circle K. Foto: Terje Borud

Om lag fire tonn kaffe har blitt kvernet og traktet på Circle K-stasjonene i vestre Agder i år. Øverst på kaffetronen sitter Tom Lindland og kollegene hans i Sira.

– Topp renhold og gode rutiner er hemmeligheten vår. Mer komplisert er det ikke. Har du dette på plass, blir kaffen god – og da kommer kundene, sier Tom Lindland, som leder stasjonen Circle K Sira.

 

Stasjonen hans har i løpet av året kvernet og traktet hele 1,2 tonn kaffe, noe som gjør Lindland til vestegdenes uoffisielle kaffekonge – i alle fall i Circle K-sammenheng.

 

– Den æren deler jeg i så fall med alle som jobber på stasjonen vår. De står på og sørger for at alt er tipp-topp, sier han.

 

Til tider er det mye trafikk på Flekkefjord-stasjonen, særlig fra yrkessjåfører.

 

– Svart kaffe går det aller mest av, men noen vil gjerne ha melk i kaffen – eller kakao. Te selger vi stadig mer av. Her er det kvinnene som driver etterspørselen, sier Lindland.

 

Sira er ikke det eneste stedet vest i Agder der kaffen flyter fritt både sent og tidlig. Circle K Livold i Lindesnes har traktet og kvernet seg igjennom 876 kilo kaffe i 2025, og kommer med det på andreplass i området.

 

Deretter finner vi Circle K Flekkefjord med 516 kilo kaffe i løpet av året.

 

50 000 daglige kaffekopper

Totalt 18,1 millioner kaffekopper er blitt fylt på Circle Ks om lag 250 betjente stasjoner i Norge i 2025. Det tilsvarer nesten 50 000 kopper hver eneste dag.

 

– Kaffe er en del av reisen for tusenvis av nordmenn hver eneste dag. Folk svinger innom for å fylle koppen tidlig om morgenen, mellom møter og avtaler, på vei hjem fra jobb – og til og fra hytta, sier Jeanette Amara, kategoriansvarlig for kaffe og innsikt i Circle K Norge.

 

Mange med årgangskopp

Selv om Circle K også selger kaffe og andre varme drikker i engangskopper, er på selskapets kaffeavtale at de store volumene er. Nesten tre av fire fyllinger skjer i «Koppen».

 

– Vi har hatt kaffeavtalen «Koppen» siden 2003. Avtalen gir ubegrensede påfyll gjennom hele året. Mange er innom oss både fire og fem ganger om dagen for å fylle opp koppen sin, sier Jeanette Amara.

 

Hun er fornøyd med at stadig flere velger å gjenbruke koppene sine fremfor å hente ut en ny hver gang avtalen fornyes. Hver tredje kaffeavtalekopp som ble brukt i 2025 var en årgangskopp.

 

– Vi ser at flere kjøper avtalen, men beholder koppen. Det gir mindre avfall og utslipp, noe som er svært positivt. Samtidig vet jeg at det er en del som virkelig samler på disse koppene, og som har 10-15 årganger stående på kontoret eller i kjøkkenskapet hjemme, forteller Amara.

(Pressenytt)

 

 

 

 

Bildetekster:

POPULÆRE BØNNER. På landsbasis bruker Circle K 240 tonn kaffe i løpet av året. Foto: Terje Borud

 

RETT I KVERNA. Avdyl Krasniqi, nestleder på Circle K Furuset, viser hvordan kaffekverna fungerer. Foto: Terje Borud

 

KAFFEAVTALE. Denne koppen trekker kaffetørste kunder til Circle Ks stasjoner over hele landet. På bildet Jeanette Amara, Kristian Bertelsen og Avdyl Krasniqi fra Circle K. Foto: Terje Borud

 

 

Kontaktpersoner:

* Circle K Sira, stasjonsleder Tom Lindland, mobil 91 18 29 73

* Circle K Norge, leder for kommunikasjon og bærekraft Kjetil Foyn, mobil 93 25 11 99

FAKTABOKSER

Kaffe langs veien:

Kaffeland Norge: Litt under 7 av 10 voksne nordmenn drikker kaffe daglig.

På farten: En stor andel av kaffedrikkingen foregår ikke hjemme eller på jobb, men under reise – i bil, på buss, tog eller mellom ærender.

Koppen: En kaffeavtale der kunder kan fylle ubegrenset med kaffe og varme drikker i en egen kopp. Kom først som «Frokostklubb-koppen» hos Statoil i 2003, senere kjent som «Statoilkoppen», og i dag «Koppen».

Bruken: Koppen ble fylt mer enn 15 millioner ganger i 2025, og har blitt et fast innslag i norsk hverdagslogistikk – særlig blant pendlere og langkjørere.

Gjenbruk: Stadig flere kunder kjøper selve kaffeavtalen og bruker kopper fra tidligere år. I 2025 lå andelen gjenbruk på 35 prosent.

(Kilde: Circle K, Norsk Kaffeinformasjon - kaffe.no)

 

Disse Circle K-stasjonene er størst på kaffe vest i Agder:

1. Circle K Sira

2. Circle K Livold

3. Circle K Flekkefjord

4. Circle K Lyngdal

5. Circle K Elvegaten


Denne saken er skrevet av Pressenytt for Circle K Norge, og kan brukes fritt. Pressenytt har redaksjonelt ansvar for innholdet i artikkelen.
Publisert: 10.12.2025 07:00
Teknisk løsning ZEVS AS