Sikret seg kjøttgull - igjen
Forbrenner stress på trening
2 av 3 gleder seg til pensjonstilværelsen
1 av 10 misbrukes i sosiale medier
Tirsdag 15.06.2010 Kl 08.36
Utskriftvennlig versjon | Tips en venn | Bilder og filer knyttet til denne artikkelen
Av: Henrik Arneberg
 1 av 10 misbrukes i sosiale medier
Oslo: Ukritisk bruk av sosiale medier fører til at flere opplever at profilen deres misbrukes. Undersøkelser viser at over halvparten av brukere av sosiale nettverk deler risikabel informasjon.

Funnene er hentet fra en undersøkelse gjennomført av det amerikanske forbrukertidsskriftet Consumer Reports, og viser at nettbrukere ikke hører på advarsler om farer knyttet til sosiale medier. I undersøkelsen oppgir 56 prosent av respondentene at de deler sensitiv informasjon på nettsamfunnet Facebook.

 

Administrerende direktør Knut Øyvind Blystad-Dammen i det norske it-sikkerhetsselskapet Protego er ikke overrasket. Han tror bedrifter og privatpersoner i større grad vil utsettes for cyberangrep i årene fremover.

 

– Facebook og Twitter samler daglig et stort antall millioner av mennesker, og tiltrekker seg derfor en god del kriminelle. Mange er fortsatt ukritiske til hvordan de bruker sosiale medier, og med økt bruk vil vi derfor få stadig mer misbruk, svindel og infiserte maskiner, sier han.

 

Profesjonelle nettkriminelle

I undersøkelsen svarer 39 prosent at de laster ned og benytter nye applikasjoner på Facebook. Blystad-Dammen mener vi burde være mye mer kritiske til å laste ned denne typen programvare. – Vi advarer gang på gang om at kan være risikabelt å klikke på applikasjoner du ikke vet er sikre. Dette er i en del tilfeller en kamuflert måte å spre virus, spyware og trojanere, noe du ikke vil ha på PC-en din, understreker han.

 

Et økende problem er at antall profesjonelle cyberkriminelle vokser i takt med nye brukere av sosiale medier. – Denne gruppen har store ressurser i form av både penger og kompetanse, og utvikler stadig mer avanserte angrep. Det lages kontinuerlig nye applikasjoner som kartlegger alt du gjør, stjeler informasjon og forplanter seg videre ved å infisere andre brukere, opplyser Blystad-Dammen.

 

Lettsindige arbeidsplasser

Protego-sjefen er mest overrasket over hvor mange arbeidsplasser som tillater sine ansatte å laste ned alle slags applikasjoner på selskapets jobbmaskiner.

 

– De kriminelle vet at brukerne elsker å klikke ”aksept” på applikasjoner og lenker. Det mange ikke tenker på er at man ved å akseptere ofte gir utvikleren tilgang til informasjon som kan brukes til å fange opp betalingstransaksjoner, ID-opplysninger og annen viktig informasjon, advarer Blystad-Dammen.

 

I tillegg kan maskinen blottstille hele organisasjonen for hackerangrep, og det finnes mange tilfeller der intetanende bedrifter har fått sine servere og datamaskiner brukt som mellomlagringssted for kriminelle aktiviteter. – Dette kan få alvorlige konsekvenser for bedriften, legger han til.

 

Blystad-Dammen mener løsningen for arbeidsgiver kan være å avgrense internettilgangen, slik at usikrede områder gjøres utilgjengelige. – Sikkerhetsråd er i prinsippet enkle å følge, men kan for noen være kompliserte å gjennomføre i praksis, sier han.

 

– Bruk nettvett

Som et resultat av at Facebook flere ganger har høstet skarp kritikk for sine dårlige personvern- og sikkerhetsinnstillinger, er det nå mulig å gå inn og forandre på flere sikkerhetsinnstillinger i egen profil.

 

– Det har også kommet en funksjon som forteller deg om en applikasjon du ikke har godkjent har fått tilgang til din private informasjon. I tillegg vil jeg anbefale å bruke godkjente sikkerhetsprodukter for sikker surfing, og en programvare for foreldrekontroll, slik at det er mulig å kontrollere barnas internettbruk også, sier Blystad-Dammen.

(Pressenytt)

 

Bildetekst:

Administrerende direktør Knut Øyvind Blystad-Dammen i Protego mener folk tenker for lite på sikkerhet når de bruker sosiale medier. Foto: Per Ung

 

Kontaktperson:

* Protego as, administrerende direktør Knut Øyvind Blystad-Dammen, mobil 90 98 17 45

Denne saken er skrevet av Pressenytt for Protego. Pressenytt har redaksjonelt ansvar for innholdet i artikkelen.
Publisert : Tirsdag 15.juni 2010 kl. 08.36
Følgende bilder er knyttet til denne artikkelen:
Bilde
Stort (0 Kb)  
Siste nytt
08.30.2010
Våt sommer gir superlam i høst
08.27.2010
Sikret seg kjøttgull - igjen
08.26.2010
Knivskarp seier i årets kjøtt-NM
08.24.2010
Tidenes blodigste kjøtt-NM
08.23.2010
Forbrenner stress på trening
08.21.2010
Oslo har landets mest avslappede nordmenn
07.29.2010
Over 800 000 nordmenn risikerer ID-tyveri
07.26.2010
2 av 3 gleder seg til pensjonstilværelsen
07.21.2010
Håper på iskald norsk sommer
07.20.2010
Rekordkvartal for Proact
07.15.2010
Utvider Norges mest avslappende norgesmesterskap
07.14.2010
Sivilstatus bestemmer pølsevanene dine
07.13.2010
Storavtale for Steria
07.12.2010
Drift spiser opp norske it-ressurser
07.07.2010
Flere griller miljøvennlig
06.30.2010
Forventer tidenes søteste jordbærsesong
06.30.2010
Stor pensjonsforvirring blant eldre
06.29.2010
Booker treningstimer på iPhone
06.24.2010
It-bransjen sier nei til datalagringsdirektiv
06.23.2010
Dropper bilsjekken før sommerferien